3 gode råd til den perfekte fodboldrejse med dit barn

Vil du give dit barn en stor fodboldoplevelse i udlandet, så læs vores gode råd her og få den perfekte fodboldrejse.

I samarbejde med Danmarks største guide til fodboldrejser VisitFootball.dk, giver vi dig hermed det perfekte afsæt for en god og oplevelsesrig fodboldtur med dine børn.

football-1183549_960_720

Vælg den rigtige klub

Som det allerførste skal du naturligvis vælge den helt rigtige fodboldklub at rejse til. De fleste børn har en eller flere favoritklubber i udlandet. Måske ved du allerede hvilke det er og måske har dine børn allerede adskillige fodboldtrøjer fra deres favoritklubber. I så fald er det ganske enkelt at vide hvilken eller hvilke klubber, som dit barn kunne tænke sig at opleve.

Når du først har besluttet dig for at arrangere en fodboldtur for dit barn, kan du ligeså godt også vælge den rigtige klub. Det er altafgørende for et barn, at de kommer til at opleve deres ynglingsspillere live.

Vælg den rejseform, som passer din pengepung

Som udgangspunkt kan du kommer på fodboldrejse på to forskellige både. Enten hvor du arrangerer hele rejsen selv, dvs. booker fly, hotel og kampbilletter selv – eller hvor du køber en samlet ‘pakkerejse’ fra et af de mange fodboldrejsebureauer i Danmark. På VisitFootball.dk kan du sammenligne priser på alle de mest populære kampe i hele Europa og dermed finde de billigste samlede fodboldrejser.

Vil du lave turen selv (hvilket ofte kan være billigere end at købe hos et rejsebureau), skal du være opmærksom på at du skal købe tre dele hver for sig:

  1. Flybilletter (find de billigste fx. via momondo.com)
  2. Hotel (søg fx hoteller på hotels.com)
  3. Kampbilletter (start med at se om du kan købe via hjemmeholdets hjemmeside)

Som udgangspunkt er det ofte muligt at købe billetter via hjemmeholdet hjemmeside – også fra Danmark. Vil du til England og opleve fodbold, forholder det sig dog lidt anderledes. Her er stort set alle kampe nemlig udsolgt og derfor kan det være meget svært at få billetter på egen hånd (du kan i så fald købe billetter enkeltvis via danske rejsebureauer – find dem på VisitFootball.dk). Skal du derimod til enten Spanien, Tyskland, Italien, Frankrig eller andre lande, er det noget nemmere at købe billetter via klubberne, medmindre der er tale om virkelige topkampe, som ofte bliver hurtigt udsolgt.

Oplev mere end kampen

Når du har børn med på fodboldture, kan du faktisk give dine børn flere store fodboldoplevelse end “blot’ den kamp I skal se. Hvis I har tid i dagene før eller efter kampen, kan man hos de fleste store fodboldklubber i Europa, komme på rundvisning på stadion og mange klubber har også et klubmuseum som man kan besøge. Disse er typisk lukkede på selve kampdagene og kræver derfor at man enten er der i dage før eller efter.

I nogle klubber kan man også overvære træningen, som ofte foregår på klubbens træningsanlæg og ikke på stadion. Undersøg derfor om dette er muligt – via klubbens hjemmeside. Ved træninger, kan dine børn kommer tættere på deres idoler, og måske få taget billeder og få autografer – noget som helt sikkert vil være din umagen værd og prikken over i’et på jeres fodboldtur.

Related Posts